Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Nevşehir'den Suriye'ye her hafta 1 tır dolusu yardım

İHH Nevşehir İYD Başkanı Öncel, Nevşehirli hayırseverlerin örnek bir davranış sergilediğini söyledi.

Dernek Başkanı Baki Öncel, yaptığı açıklamada ülke genelinde birçok ilde yürütülen yardım faaliyetleri kapsamında Suriye'ye en çok yardım tırının, nüfus oranlamasına göre Nevşehir'den gönderildiğini bildirdi.

Savaşın başladığı ilk dönemden beri Suriye'ye yardım malzemeleri ulaştıran Nevşehir İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, bölgeye her hafta insani yardım tırı gönderiyor.

Çalışmalara ilde bulunan diğer sivil toplum kuruluşlarının da zaman zaman destek verdiğini aktaran Öncel, kampanyalar çerçevesinde Suriye'nin farklı bölgelerine bugüne kadar 170 tır yardım gönderdiklerini kaydetti.

Baki Öncel, "Suriye'ye savaşın başladığı ilk aylardan beri haftada bir tır yardım gönderiyoruz. Toplamda 170 tır yardım ulaştırdık. Amacımız savaş bitinceye kadar her hafta 1 tır yardım malzemesi göndermeye devam etmek." diye konuştu.

Savaş mağduru sivillerin nelere ihtiyaç duyduğunu tespit ederek bu doğrultuda kampanyalar düzenlediklerini ifade eden Öncel, bölgeye daha çok gıda, ev eşyaları, çadır, battaniye ve tıbbi malzemeler gönderdiklerini anlattı.

Dernek yetkililerinin Suriye'de çatışmaların devam ettiği bölgelere bizzat giderek yardımların dağıtımlarına eşlik ettiğini vurgulayan Baki Öncel, "Savaşın acı izlerine yakından tanıklık eden dernek üyeleri, Türkiye'ye döndüklerinde daha yoğun çalışmalar içine giriyor. O bölgeye bir kez gidip savaşı gören kimse bir daha rahat uyuyamaz. 'Bana ne mazlumlardan, o çocuklardan' diyemez. Mazlumların yaralarını sarmak için daha çok çaba harcamak zorunda hisseder kendisini." ifadelerine kullandı.

Son dönemde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesine yardım götürdüklerine değinen Öncel, yıllar önce sınır telleriyle koparılan kardeşlik bağlarının, ulaştırılan yardımlar sayesinde yeniden sağlam temellere oturtulduğunu dile getirdi.

Baki Öncel, şunları söyledi:

"Suriye'de insanların ihtiyaçlarını belirliyoruz, nelere ihtiyaç varsa kampanyaları buna göre düzenleyip devam ettiriyoruz. Hedefimiz, kampanyaları savaş bitinceye kadar sürdürmektir. En son 170'inci yardım tırımızı gönderdik. Savaş boyunca her hafta bir tır göndererek, o mazlumların yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz. Sadece Suriye’deki mazlum insanlar değil, oradan Türkiye'ye gelen, zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi veren mağdurlara da yardım malzemeleri götürüyoruz. Suriye'de insan hayatında yeri olan her şeye ihtiyaç var. Başta gıda ve ilaca ihtiyaç var. Öte yandan çocukların mama ve süte, ebeveynlerin barınmaya ihtiyacı var. Evleri yıkılan insanlar canlarını kurtarmak için köylerini terk ettiği için belki basit görülebilir ama tırnak makasına dahi ihtiyaç var."

Acil Yardım Haberleri Kategorisine Son Eklenen Haberler

Mektup
Üzülmeyin Büyüdüğümde Daha Çok Yardım Edeceğim
26/02/2020
Acil Yardım Kampanyası
İçişleri Bakanlığı’nın çağrısıyla Nevşehir’de kampanya başlatıldı
16/02/2020
Nevşehir'den İdlib'e Bims Yardımı Sevkiyatı
Yolumuz Uzun Yükümüz ve Sorumluluğumuz Ağır
03/02/2020

SON HABERLER

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Bağış Yapabilirim

Gönüllü Ol

Etkinlikler