Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Hacıbektaş ilçesinde tarama faaliyeti

İHH Arama-Kurtarma ekibi kentte ihtiyaç duyulan alanlarda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor

İHH Nevşehir Arama-Kurtarma Ekibi, Hacıbektaş ilçesindeki huzurevinden yürüyüşe gidiyorum diye ayrılan ve geri dönmeyen 82 yaşındaki Abuzer amca arama çalışmalarına katıldı.

Huzurevinden ayrıldıktan sonra gece geç saatlere kadar beklenilmesine rağmen dönüş yapmayan Abuzer amcayı arama çalışmaları Hacıbektaş ilçesi ve çevresinde devam etti.

AFAD’ın çalışmasına İHH Arama-Kurtarma Ekibi Koordinatörü Hüseyin Çakır ve Mehmet Öğütgen de destek verdi.

Arazide, tarama faaliyeti sürdüren AFAD ve İHH ekipleri yaşlı adamın izine rastlayamazken, İlçe Emniyet Müdürlüğünce MOBESE kayıtları mercek altına alındı.

Yapılan incelemede, yaşlı adamın akşam saatlerinde Kırşehir istikametine gitmekte olan bir yolcu otobüsüne bindiği tespit edildi.

Hacıbektaş Kaymakamlığı, yapılan tespit neticesinde arama çalışmalarını durdurma kararı aldı.


İHH Arama Kurtarma Hakkında:

İHH acil yardım ve arama kurtarma ekipleri yetkinlik elde edebilmek için birçok farklı eğitimden geçer. Göçükte, su altında ve yangında arama kurtarma eğitimleri kurlar halinde alınır. Yangında arama kurtarma eğitimleri İtfaiye Eğitim Merkezi’nde oluşturulan yangın simülasyonları eşliğinde uzman ekiplerce verilir. Yangının gerçekleştiği mekandan yaralı tahliyesi, tahliye düzenekleri kurulması ve benzeri eğitimleri alan ekipler mekan yapısına özel müdahale edebilme kabiliyeti kazanır.

Göçük ve yıkıntıda arama kurtarma yapabilmek için AFAD eğitimcileri öncülüğünde enkaz alanında birebir arama kurtarma ve arama ekipmanlarını kullanma eğitimleri verilir. İletişimin çöktüğü, telefon ve internet şebekelerinin çalışmadığı afet durumlarında kullanılmak üzere telsiz eğitimleri alan ekipler telsiz istasyonu kurma ve afet durumları için iletişim ağı oluşturma konularında yetkinlik kazanır.

Sualtı arama kurtarma eğitimleri ise açık havuz ve denizlerde hedef üzerine arama kurtarma yapılarak gerçekleştirilir. İlkyardım eğitimlerini de tamamlayan ekipler farklı kaza ve afetlere müdahale etme ehliyetine sahip olur.

Bu eğitimler belli periyotlarda ve belli seviyelerde verilir. Uzmanlaşmanın uzun yıllar aldığı arama kurtarma eğitimleri İHH bünyesinde devam ediyor. Şimdiye kadar farklı seviyelerde 850 kişi bu eğitimleri almış ve afetlere hazır durumda.

Gönüllü Haberleri Kategorisine Son Eklenen Haberler

Zor Gün Dostu İHH Nevşehir Kamuoyunun Takdirini Topluyor
İyilik Erleri Her Zaman Her Yerde
21/05/2020
İHH Nevşehir Her Zaman Her Yerde
İyilik Her Zaman Her Yerde
20/05/2020
Nevşehir'den Şırnak'taki Öğrencilere Yardım
İyilik Herzaman Heryerde
09/03/2020

SON HABERLER

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Bağış Yapabilirim

Gönüllü Ol

Etkinlikler