Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Onlar da görebilecek!

Yapacağını küçük bir bağışla, görmeyen gözlere ışık olabilirsiniz.

   *Katarakt olsaydınız dünyayı böyle görürdünüz...

Son 10 yılda İHH’ya verdiğiniz destekle 100 bin kişi ışığa kavuştu. “Siz Görürseniz Onlar da Görecek” sloganıyla 2007 yılında Afrika’da başlatılan katarakt çalışmaları artık dünyaya açılıyor.

Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; dünya genelinde yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor.

2007 yılından bu yana katarakt ameliyatları gerçekleştiriyoruz. Bu güne kadar;

712.112 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

343.429 kişi muayene edildi.

100.027 kişi ameliyat edilerek yeniden görmeye başladı.

Vakfımız 2007 yılından bu yana toplam 13 ülkede dönemsel olarak katarakt ameliyatları gerçekleştirdi. Bu ülkeler: Togo, Benin, Nijerya, Gana, Çad, Uganda, Tanzanya, Sierra Leone, Nijer, Sudan, Etiyopya, Mozambik, Somali. 2014 yılında Nijer'de kurduğumuz göz hastanemiz vesilesiyle bu ülkede düzenli olarak ameliyatlar gerçekleştiriliyor.


10 yılda 100 bin kişi

Afrika’daki çalışmalarının 10. yılını geride bırakan İHH, bu süre zarfında 100 bin kişinin yeniden görmesine vesile oldu. İyilik her zaman, her yerde sloganıyla yola devam eden İHH, şimdi çalışmalarını dünyanın dört bir yanına yayıyor.

Katarakt çalışmalarının yapıldığı bölgelerde hasta sayısı gelen bağış miktarına göre belirleniyor. Ayrılan bütçenin denk geldiği sayı miktarınca katarakt hastası tedavi ediliyor. Hastanın belirlenmesi, ameliyat edilmesi ve iyileşme süreci ülkelere göre değişebiliyor. Bazı ülkelerde yasal prosedürlerin uzun olması bu süreyi 3 aya kadar çıkarabiliyor.

Küçük bir bağışta bulunarak bir kişinin tekrar görmesine vesile olabilirsiniz. Hastaneden çıkarken gören gözlerle etrafa bakıp sevinen ve buna vesile olanlara dua eden insanları görmelisiniz. Çünkü siz görürseniz onlar da görecek. 


BİR KATARAKT HASTASININ GÖZÜNÜ AÇTIRMAK İSTİYORUM!

 

İnsani Yardım Haberleri Kategorisine Son Eklenen Haberler

İyilik İsıtsın Diye Suriye Kamplarındayız
Yardımlarınızı Kardeşlerimize Ulaştırdık
18/01/2020
18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü
En Özel Misafirlerimiz
18/12/2019
Çiftcibası Ailesi Mali'de Su Kuyusu Açtırdı
Nevşehirli Hayırseverler Temiz Su Temininde Zorluk Yaşanan Ülkelerde
09/12/2019

SON HABERLER

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Bağış Yapabilirim

Gönüllü Ol

Etkinlikler